Вардар го преживеа унгарскиот „пекол“ и пак е меѓу најдобрите четири во Европа!

Со одлична последна третина на мечот, Вардар и покрај поразот од 29:25 (17:9) на гостувањето кај Пик Сегед го доби двомечот од четврт-финалето на Лигата на шампионите и трета сезона во низа ќе игра на фајнал фор, меѓу најдобрите четири европски екипи покрај Барселона, Кјелце и Веспрем.

Вардар допатува во Унгарија со предност од осум гола во првиот меч, огромна, но не и недостижна предност, како што за малку ќе покажеше ПСЖ на мечот со Кјелце. Во првото полувреме, унгарскиот шампион беше екстра-мотивиран и предводен од Деан Бомбач и Бенце Банхиди направи разлика од +9, која на полувреме беше намалена на +8 (17:9).

Вардар ја намали оваа предност на почетокот на второто полувреме, но Пик се врати за водство од +8 (25:17) во 43. минута, кога почна пресвртот на Вардар. Стоилов, Шишкарев и Карачиќ беа во одлична форма и „црвено-црните“ намалија на само два разлика (25:23) на петнаесет минути пред крајот. По ова, домашниот тим не успеа да се врати во игра, а Вардар конечно заигра подобро во одбраната, за да се визира патот во Келн, каде што повторно ќе се игра за европската титула.

На крајот, домашните ракометари го загубија нервите и влегоа во физичка пресметка со ракометарите на Вардар, предизвикувајќи петминутна пауза додека се смирија страстите.

Игор Карачиќ повторно беше лидерот на „црвено-црните“ со осум постигнати голови, Криштопанс додаде пет, а Дибиров додаде четири.