Вардар со „колапс“ во второто полувреме, нов пораз од Сегед

Вардар пропушти да ја забележи само втората победа во ЕХФ Лигата на шампионите оваа сезона, откако осум минути не постигна гол во второто полувреме за да ја „стопи“ предноста од првото полувреме и да загуби со 34:33 (17:19) на гостувањето кај унгарскиот Пик Сегед.

Вардар имаше одлично прво полувреме, во кое имаше водство од два гола, но потоа имаше „колапс“ на стартот на второто, кога Сегед направи предност од 6 гола, која потоа беше тешко да се надополни. Сепак, „црвено-црните“ успеаја да примораат интересна завршница, во која сепак, не успеаја да освојат поени.

Иван Чупиќ имаше 9 гола за Вардар, Стојанче Стоилов додаде 6, додека за Сегед блена Рихард Бодо со седум гола, а на голот беше одличниот Роланд Миклер, кој имаше клучни одбрани во второто полувреме.