Top Sport

Времеплов: Чупииииќ….Вардар е европски првак (Видео)

На денешен ден во 2017 година ракометарите на Вардар ја освоија првата титула во Лигата на шампионите.

Вардар на завршниот турнир најпрвин забележа сензационална победа над Барселона во полу-финалето 26:25, а потоа во финалниот меч со голот на Иван Чупиќ во последните секунди црвено-црните го совладаа ПСЖ со 24:23.

Најефикасен играч на натпреварот беше Тимур Дибиров со шест гола, по три постигнаа Вуко Борозан, Лука Циндриќ и Иван Чупиќ. Голманот Ароад Штербик беше избран за МВП на завршниот турнир.

Тренер на таа шампионска генерација на Вардар беше Раул Гонзалес.

Scroll to Top