Ракомет

Најнови вести од светот на ракометот. Македонските „владетели“ на европскиот ракомет, Лигата на шампионите, регионалните и европските случувања.

Ѓер веќе се пофали со Лејно (видео)

Унгарскиот тим Ѓер има големи амбиции во европскиот ракомет, потврдувајќи го со потписот на голманката на Вардар, Французинката Амандин Лејно. Лејно, како и повеќето ракометарки...

Пенезиќ ѕвезда на ЕХФ, Лејно со Топ 5 одбрана (Видео)

Андреа Пенезиќ е една од трите ѕвезди на колото во Лигата на шампионките. Хрватката го предводеше Вардар до победата 31:24 над Будуќност. Пенезиќ во саботата...

Нема прва шпанска победа за Вардар (видео)

Победничката низа на европскиот шампион во ракомет, Вардар заврши во Каталонија, откако Барселона со 29:28 го совлада македонскиот тим во дербито на групата А...

Вардарки продолжуваат да „газат“ во Лигата на шампионите

Иако полека станува јасно дека на крајот на сезоната, ЖРК Вардар нема да има ист лик како денеска, „црвено-црните“ покажаа дека засега се вистинска...

Германците се потсмеваат со Вујовиќ (видео)

Германскиот ол-стар ракометен спектакл вклучуваше и потсмевање со словенечкиот селектор Веселин Вујовиќ, во режија на германскиот репрезентативен голман Силвио Хајнефетер. Да потсетиме, мечот Словенија-Германија на...

Будуќност нема што да бара во „Јане Сандански“

ЖРК Вардар викендов во рамките на третото коло во Групата 2, во Лигата на шампионките, ќе го пречека тимот на Будуќност од Подгорица. „Црвено-црните“ ракометарки...

Заврши сезоната за Игропуло

Рускиот десен бек на Мешков Брест, Константин Игропуло (32), поради повреда на коленото ја заврши сезоната. Поранешниот бек на Барселона, Чеховски Медведи, Фуксе Берлин и...

ЕХФ: Вардар втор фаворит за титулата во ЛШ

Актуелниот европски шампион Вардар е во најтесниот круг на фаворити за освојување на титулата во Лигата на шампионите и оваа сезона. Според најновата листа...

Циндриќ номиниран за играч на годината

Средниот бек на Вардар и ракометната репрезентација на Хрватска, Лука Циндриќ од страна на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ) е номиниран за најдобар играч во...

Вардарки држеа час по ракомет во Германија

Ракометарките на Вардар забележаа нова, шеста победа оваа сезона во Лигата на шампионите. Во неделата, Вардар слевеше во германија кај Битигхајм 38:26 (16:14). Европските вицешампионки...
81,907FansLike

ПОГЛЕДНИ

ПРЕПОРАЧАНО