Top Sport

Познати се сите учесници на ракометниот турнир на ОИ

Ждрепката за ракометниот турнир на Олимписките игри во Париз ќе се одржи на 16.април. На турнирот од 24.јули до 11.август ќе учестувуваат 12 репрезентации, девет европски и по една од Африка, Азија и Јужна Америка.

Викендов на турнири шест селекции се пласираа на Игрите во Париз. На турнирот во Хановер првите две места ги освоија Хрватска и Германија, во Унгарија покрај домаќинот место на ОИ избори и Норвешка, а очекувано на турнирот во Шпанија, првите две места ги освоија „црвената фурија“ и Словенија.

Покрај овие шест репрезентации на олимпискиот турнир ќе настапат: домаќинот Франција, светскиот првак Данска, бронзената селекција од последното ЕП Шведска и шампионите на Јужна Америка, Азија и Африка: Аргентина, Јапонија и Египет.

На Олимписките игри селекциите ќе бидат поделени во две групи со по шест екипи, а најдобрите четири ќе се пласираат во четвртфиналето.

Ждрепката ќе се одржи на 16 април во Париз, а шеширите изгледаат вака:

Шапка 1 – Данска / Шпанија
Шешир 2 – Хрватска / Норвешка
Шапка 3 – Унгарија / Германија
Шапка 4 – Словенија / Франција
Шапка 5 – Шведска / Египет
Шешир 6 – Аргентина / Јапонија

Scroll to Top