Ракомет

Најнови вести од светот на ракометот. Македонските „владетели“ на европскиот ракомет, Лигата на шампионите, регионалните и европските случувања.

Металург за полувреме ја збирша Војводина

Ракометарите на Металург со победа го стартуваа вториот дел од сезоната. Во неделата, Металург во СЕХА лигата ја победи Војводина 30:26 (21:9). Младиот тим на...

Вардар повторно победува, го „прегази“ Татран

Вардар со 30:22 го совлада тимот на Татран Прешов во меч од СЕХА-лигата, откако во првиот меч во 2018 година одигра нерешено на гостувањето...

Сулиќ ќе игра за Унгарија?

Поранешниот хрватски репрезентативец, 38-годишниот ветеран Ренато Сулиќ наскоро ќе го облече унгарскиот дрес, јавуваат унгарските медиуми откако тој доби државјанство на Унгарија во април...

Јовиќ: Имаме потенцијал, се надевам дека ќе излеземе од финансиската криза

По паузата поради Еврпското ракометно првенство во Хрватска продолжува клупската сезона. Од македонските екипи прв тргна Вардар кој вчера одигра 25:25 на гости кај...

Мојсовски е нов претседател на РК Струга

Поранешниот македонски репрезентативец, Наумче Мојсовски е нов претседател на РК Струга во обид да се врати тимот во Суперлигата. „Денеска се оддржа собранието на РК...

Вардарци со пола сили до реми со Мешков

РК Вардар и во првиот натпревар од 2018 година остана непоразен откако одигра 25:25 на гостувањето во Белорусија кај Мешков Брест во меч од...

Јагањац: За шест месеци од Червар научив колку што се учи...

Младата ракометна ѕвезда на Хрватска и Металург, 19-годишниот Халил Јагањац, во интервју за порталот „24sata.hr“, меѓудругото открива дека во Македонија дошол само поради тренерот...

Гарсија Парондо од наредната сезона ќе го предводи РК Вардар

Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на Вардар, како наследник Раул Гонзалес, објави клубот на својата интернет страница. Парондо доаѓа од...

Скок потпиша за Спортинг Лисабон

Словенецот Матевж Скок го напушти ППД Загреб и потпиша договор со португалскиот шампион Спортинг Лисабон. Скок (32) изминатите 18 месеци го бранеше голот на Загреб....

Вујовиќ: Казна е да се биде селектор на Србија

Легендарниот Веселин Вујовиќ, селектор на ракометната репрезентација на Словенија, рекол дека српскиот ракомет е заглавен в кал и дека тренирањето на националниот тим преставува...
81,907FansLike

ПОГЛЕДНИ

ПРЕПОРАЧАНО