Top Sport

Нов пораз за Пелистер во ЛШ, ПСЖ победи во Битола

Ракометарите на Еурифарм Пелистер доживеаја нов пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во Битола, фаворитот ПСЖ ги освои бодовите со победата 31:25 (15:9).

Еурофарм Пелистер немаше никакви шанси во дуелот со четата на поранешниот тренер на Вардар и македонската репрезентација, Раул Гонзалес. Дека во Битола се дојдени по победа, гостите од Париз покажаа на самиот стер, го отворија натпреварот со 5:1, а на полувреме заминаа со предност од шест гола.

Во втроиот дел ПСЖ дојде до највисоката предност на натпреварот 22:14 и потоа фаворитот го намали темпото и се репи само да го контролира резултатот.

Борзаш, Пешевски, Радивојевиќ и Манасков, кој дебитираше за Пелистер постигнаа по три гола. Кај ПСЖ најефикасен беше Полјакот Шипжак со седум, Шпенецот Соле постигна шест гола.

Scroll to Top