Старт со пораз од Финска за одбојкарите на ЕП

Македонските одбојкари не ги искористија своите многубројни шанси, посебно во последниот четврти сет, за со пораз да го стартуваат настапот на Европското првенство во одбојка, дебитирајќи на големите натпреварувања со 1:3 (23:25, 22:25, 25:23, 21:25) пораз од Финска.

А почетокот беше одличен, откако во првиот сет имавме предност од 20:16, но дозволивме Финците да израмнат и да го освојат сетот, по што лошата низа продолжи и во вториот сет. Сепак, дека „спартанците“ не се на ЕП случајно, тие покажаа во третиот сет, кога успеаја да се вратат од негатива и да го освојат. Во последниот сет, едноставно се пропуштија многу шанси и се дозволи Финците да се одвојат и да стигнат до победа.

Репрезентативците утре го продолжуваат шампионатот со дуелот со Турција, која претходно успеа да му земе еден сет на фаворитот Русија, но на крајот беа поразени со 3:1 (25:13, 23:25, 25:17, 25:15).