Дортмунд издржаа за да му го расипат дебито на Клинсман, Лајпциг е нов лидер (видео)

Борусија Дортмунд одигра едно полувреме без исклучениот Матс Хумелс, но успеа да изддржи за 2:1 победа на гости кај Херта Берлин, на чија клупа првпат беше легендарниот Јирген Клинсман.

„Милионерите“ за две минути постигнаа два гола, откако прво Џејдон Санчо стрелаше во 15. минута, за веднаш потоа Торген Азар да зголеми на 0:2. Чехот Владимир Дарида во 37. минута успеа да намали на 1:2, а пред финишот на полувремето, Хумелс го доби вториот жолт картон.

Со победата, Борусија е петта со 23 поени, четири помалку од лидерот РБ Лајпциг, кој се намачи на гостувањето кај Падерборн да стигне до 3:2 победа. Херта е во зоната за испаѓање на 16. место со 11 поени.