Производителот на автомобили Астон Мартин од наредната сезона се враќа во првенството на Формула 1. Астон Мартин ќе го преземе Рејсин Поинт. Целата операција според шпекулациите вреди милијарда евра.

„Бренд со педигре и историја каков што е Астон мартин мора да биде конкурентен на највисоко ниво во авто-мото спортот“, рекол газдата на Рејсинг Поинт Лоренс Строл, кој го презеде Астон Мартин.

Астон Мартин последен пат во Формула 1 се натпреварувал во 1960 година.

Сезонава за Рејсинг Поинт возат синот на сопственикот Ленс Строл и ветеранот Серхио Перез.

Базата на Астон Мартин ќе биде во Силверстон, Велика Британија.