Top Sport

Ботас ќе остане во Мерцедес

Валтери Ботас и наредната сезона ќе вози за тимот на Мерцедес, објави „Мотоспорт“.

„Веруваме во нашите момци, Ботас че вози за нас и наредната година“, рекол Ола Каленијус еден од директорите на Мерцедес.

Ботас во Мерцедес се пресели од Вилијамс во 2017 година. Во кариерата има забележано осум победи, 12 пати стартувал од пол-позицијата.

Финецот победи на првата трка оваа сезона, Големата награда на Австрија.

Scroll to Top