Дови го прекина „постот“, триумфираше во Брно по трилер борба со Лоренцо

Андреа Довициозо во Дукати е победник на уште едно епско Чешко ГП на „Аутомотодромот“ во Брно, за своја втора победа оваа сезона пред клупскиот колега Хорхе Лоренцо и светскиот шампион на Хонда, Марк Маркез.

„Каков викенд! Очекував да бидам брз, но не толку. Имав чувство дека сум силен на патеката и останав на својот план. Пресреќно е повторно да се биде победник“, изјави Довициозо, за кого победата доаѓа во јубилејната 100. трка за Дукати.

Довициозо го издржа последниот интересен круг во кој беше под притисок на Маркез и Лоренцо за своја втора победа по таа на стартот на сезоната во Катар. Лоренцо, пак, во последниот круг прво беше претекнат од Маркез, за да се врати на втората позиција и да го предизвика Довициозо за првото место.

Сепак, и со третото место, Маркез го зголеми водството во генерален пласман на 49 поени пред Валентино Роси, кој беше четврти за Јамаха, откако ги загуби битките со Маркез и Лоренцо. Маркез има 181 поени на првото место, Роси е втор со 132, додека Довициозо е трет на 113 поени.

За Роси, мала утеха е тоа што легендарниот Италијанец стана првиот возач со над 6.000 освоени поени во Мото ГП шампионатот.

Дови на крајот прв доби честитки од колегата Лоренцо, со што се стави крај на една незгодна епизода за Дукати, откако пред трката Лоренцо, кој заминува во Хонда следната сезона, го обвини Довициозо дека се обидува да му ја уништи сезоната, откако Италијанецот изјави дека Лоренцо не се „снајде најдобро“ во италијанскиот тим. „Не потпишавме со него за да победи на две трки“, изјави Довициозо почнувајќи ја војната со зборови, но на крајот двајцата ривали си честитаа на подиумот.

За Мото ГП возачите нема одмор – веќе следната недела на програмата е Австриското ГП на патеката Ред бул ринг во Шпилберг.