Top Sport

Фандорне: Мекларен ме изџвакаа и ме исплукаа

Името на Белгиецот Штофел Фандорне нема да биде запаметено долго од Ф1 фановите, откако неговата кариера во Мекларен заврши неславно на крајот на минатата сезона, во која беше совладан 21-0 во квалификациите од Фернандо Алонсо.

27-годишниот Фандорне сега настапува во електричната Формула Е серија, но во разговор со Ф1 новинарот Марк Пристли одговори на тоа дали му недостасува Формула 1.

„Формула 1 е океј и немам никаков проблем, но мислам дека Мекларен само ме изџвакаа и ме исплукаа“, открива Белгиецот.

Тој смета дека во Мекларен постоел преголем фокус кон Алонсо и целиот тим бил насочен да му помогне само на двократниот Ф1 шампион, а шпекулациите велат дека ја одбил понудата да остане возач за симулации на тимот. Мекларен оваа сезона имаат целосно нов состав – Карлос Саинс Јуниор и младиот британски талент Лендо Норис.

Scroll to Top