Top Sport

Хамилтон избегна казна и порача: Нема да сопрам!

Луис Хамилтон нема да биде казнет за носењето на контроверзната маичка по победата на ГП на Тоскана во неделата во Муџело, потврди ФИА, по што тој самиот преку Инстаграм порача дека нема да престане со своите гестови.

Шесткратниот светски шампион на Мерцедес, носеше маичка на која пишуваше „Уапсете ги полицајците кои ја убија Бреона Тејлор“, во знак на поддршка на Афро-Американката која беше убиена од полицијата која влета во нејзиниот дом. Ова доаѓа откако претходно Хамилтон ги критикуваше своите ривали во Ф1 дека не зборуваат доволно во поддршка на борбата против расизмот и за движењето „Black Lives Matter“, а неговиот тим во знак на поддршка го обои болидот во црно.

Дел од Ф1 фановите сметаа дека не е потребно да има политички објави во спортот, но дел го поддржаа дека ја користи шансата која има за добро.

„Сакам да ви кажам дека нема да сопрам, нема да се предадам да ја користам оваа платформа да фрлам светло на работите кои верувам дека се исправни. Ова е пат за сите нас, да бидеме заедно и да го предизвикаме светот за секое ниво на неправда, не само расна“, напиша Хамилтон на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

#JusticeForBreonnaTaylor ✊🏾

A post shared by Lewis Hamilton (@lewishamilton) on

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 26 at AnimeHeaven hunter x hunter anime heaven

My Hero Academia 3 (https://kissanimeonline.com/m/l6Vd) Episode 25 at website https://kissanimeonline.com. See more kissanime pokemon

Scroll to Top