Top Sport

Хамилтон и Мерцедес најбрзи, Ред бул се многу блиску

Луис Хамилтон беше најбрз на двете тренинг сесии пред Американското ГП во Остин, Тексас, поставувајќи нов рекорд на „Патеката на Америките“ од 1:34.668, и покрај предизвикот од возачите на Ред бул.

Хамилтон со својот Мерцедес беше за четири десетинки побрз од најблискиот ривал, Макс Ферстапен, кој денеска го потпиша продолжувањето на договорот со Ред бул до 2020 година.

„Авантурите“ на Себастијан Фетел и Ферари продолжија и во втората сесија – Германецот не се појави на патеката во првиот дел од сесијата, за конечно, кога излезе на патеката да се изврти на претпоследната кривина и да заврши во песокот. Германецот се врати на патеката со ултра-меки гуми и заврши како трет најбрз, со половина секунда послабо време.

Утрешните квалификации стартуваат во 23 часот, додека неделната трка е со почеток во 21 часот.

Pos  Driver   Car / Engine   Time   Delay   Laps 
Lewis Hamilton Mercedes 1’34.668 26
Max Verstappen Red Bull/TAG Heuer 1’35.065 0.397 30
Sebastian Vettel Ferrari 1’35.192 0.524 11
Valtteri Bottas Mercedes 1’35.279 0.611 39
Daniel Ricciardo Red Bull/TAG Heuer 1’35.463 0.795 24
Kimi Räikkönen Ferrari 1’35.514 0.846 29
Fernando Alonso McLaren/Honda 1’36.304 1.636 28
Felipe Massa Williams/Mercedes 1’36.460 1.792 30
Sergio Pérez Force India/Mercedes 1’36.481 1.813 28
10  Esteban Ocon Force India/Mercedes 1’36.490 1.822 34
11  Carlos Sainz Renault 1’36.529 1.861 30
12  Nico Hülkenberg Renault 1’36.534 1.866 18
13  Daniil Kvyat Toro Rosso/Renault 1’36.761 2.093 40
14  Kevin Magnussen Haas/Ferrari 1’37.285 2.617 17
15  S.Vandoorne McLaren/Honda 1’37.463 2.795 31
16  Lance Stroll Williams/Mercedes 1’37.788 3.120 27
17  Brendon Hartley Toro Rosso/Renault 1’37.987 3.319 41
18  Pascal Wehrlein Sauber/Ferrari 1’38.165 3.497 35
19  Marcus Ericsson Sauber/Ferrari 1’38.262 3.594 22
20  Romain Grosjean Haas/Ferrari 1’38.387 3.719 26
Scroll to Top