Top Sport

Мартин Делев победи и на втората трка во „Твинго купот“

Мартин Делев е победник на втора трка што се одржа на патеката во Кичево, во рамки на „Твинго куп“.

Делев до својот втор триумф сезонава дојде со вкупно време од 28:15.846 минути. На победничкиот подиум се искачи и Давид Малинковски, кој финишираше на втората позиција со задоцнување од 0.356 секунди, додека трет беше Емил Нацка.

 

Ангелчо Стојковски беше четврти, а до седмата позиција се пласираа Слободан Трајковски, Иван Стефановски и Ненад Костовски.

Сашо Кочевски не ја стартуваше трката, додека пак Томислав Трајковски излета на двојната десна кривина во деветиот круг и не беше во можност да ја продолжи трката.

 

 

На патеката во Кичево имаше лоши временски услови, no натпреварувачите го прифатија предизвикот да возат на влажна патека и при вакви услови да го покажат својот тркачки талент.

На крајот од секоја сезона победниците, односно за првите три места се предвидени парични награди, додека пак на крајот од третата сезона како главна награда на „Твинго куп“ CUP е 100 отсто електричното возило „Renault Twizy“.

Scroll to Top