Top Sport

Маса: Непожелен сум на Формула 1 трките

Фелипе Маса, поранешниот возач на Формула 1, најверојатно нема да присуствува на Големата награда на Бразил во Сао Паоло.

Бразилецот е во војна со ФИА, откако реши на суд да ја бара титулата во 2008 година. Победникот на 11 трки во Формула 1, смета дека треба да му биде доделена титулата во 2008 година, која за еден бод за загуби Луис Хамилтон.

Маса смета дека е финансиски оштетен за неколку милиони евра кои би ги заработил како светски шампион. Спорна е трката во Сингапур во 2008 година, Бразилецот и неговите адвокати тврдат дека Нелсон Пике јуниор намерно предизвикал судир по директива на тимот на Рено.

Во септември Маса беше советуван да не оди во Монца, а подоцна и на патеката Сузука во Јапонија. Постојат шанси и тој да не присуствува и на трката цо Сао Паоло.

„Никој не ме повика да бидам промотор или амбасадор на трката. Со оглед на се што се случува, мислам дека е најдобро да не бидам ниту во Сао Паоло“, изјави Маса.

Гран при викендот во Бразил ќе се одвива од 3. до 5.ноември.

Scroll to Top