Top Sport

Извлечени четвртфиналните двојки во Лига купот: Челси ќе му биде домаќин на Њукасл

Њукасл јунајтед нема среќа со ждрепката во Лига купот на Англија. Клубот од „Сент Џејмс парк“, во претходните две рунди ги елиминираше клубовите од Манчестер, Сити и Јунајтед.

Њукасл во четвртфиналето за противник го доби Челси. Натпреварот ќе се игра на „Стенфорд Бриџ“ во Лондон.

Интересни ќе бидат и останатите два дуели меѓу премиерлигашките тимови, за пласман во полуфиналето. Клубовите од Ливерпул ќе им бидат домаќини на клубовите од Лондон, Евертон ќе игра против Фулам, а Ливерпул против Вест Хем.

Последната двојка ја формираа тимовите од Чемпионшип и Лига 1, Порт Вејл и Мидлсброу. Порт Вејл се 16. на табелата во Лига 1, додека во Чемпионшип Мидлсброу се наоѓа на 10. позиција,

Четвртфиналните натпревари во Лига купот на програмата се на 18. и 19. декември.

Scroll to Top