Top Sport

На аукција Ферари Ф300 на Михаел Шумахер

Ферари Ф300 на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер, кој го возеше во 1998 година, наскоро ќе се најде на аукција во Калифорнија.

dobivaj vesti na viber

Германецот, тогаш сопственик на два шампионски трофеи, во тој болид се бореше за титулата со Мика Хакинен од Мекларен, кој на крајот го освои пехарот.

Шумахер постигна шест победи во сезоната 1998 зад воланот на Ф300, а следната година Ферари го продаде автомобилот на приватен колекционер.

Цената на автомобилот се очекува да биде меѓу 6 и 8.000.000 долари, а аукцијата ќе се одржи од 18. до 20. август во Калифорнија.

Во декември 2013 година, легендарниот возач се здоби со сериозни повреди на мозокот откако падна на скијачка патека. Од тој момент практично нема информации за здравствената состојба на познатиот Германец.

Link with us
Game bài đổi thưởng
Scroll to Top