Top Sport

Ожие победи во Монте Карло и го урна рекордот на Себастијан Леб

Французинот Себастиен Ожие (39) во Тојота Јарис победи на релито Монте Карло по рекорден деветти пат. Со оваа трака беше отворена новата сезона на Светскиот рели шампионат.

dobivaj vesti na viber

Ожие со овој триумф го урна рекордот на сонародникот и деветкратен светски шампион Себастијан Леб, кој осум пати славеше во Монте Карло.

За Ожие, инаку осумкратен светски шампион, ја забележа 56. победа во кариерата.

Ожие и неговиот совозач Винсент Ландаис победија на девет од 18. брзински тестови, а актуелниот светски шампион Фин Кале Рованпера (Тојота Јарис) го освои второто место со 18,8 секунди заостанување. Трет беше Белгиецот Тиери Нојвил, кој вози за Хјундаи со заостанување од 44,6 секунди.

Scroll to Top