Top Sport

Ред Бул сака да ги задржи возачите до 2020 година

Во тимот на Ред Бул веруваат дека ќе ги продолжат договорите со своите возачи, Даниел Рикијардо и Макс Ферстапен до крајот на 2020 година по многубројните шпекулации околу нивната иднина.

Тимовите се подгтотвуваат за „мешаница“ на пазарот на возачи на крајот на следната година, кога голем број на возачи остануваат без договор – Рикијардо, Фернандо Алонсо и Луис Хамилтон немаат договор за 2019. Рикијардо беше поврзуван со Мерцедес и Ферари, додека Ферстапен подолго време на „листата“ на Мерцедес.

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер вели дека тие нема да дозволат да им заминат двајцата талентирани возачи.

„Даниел технички е без договор на крајот на 2018, но ќе има нов петгодишен договор. Јасно е дека имаме намера да ги задржиме нашите возачи барем до 2020 година“, вели Хорнер.

Leave a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top