Top Sport

Сарџент ќе „плати“ за грешката на Албон

Алекс Албон доживеа тежок инцидент во Мелбурн, целосно го уништи болидот на Вилијамс, но сепак ќе вози во трката за Големата награда на Австралија.

Грешката на Албон ќе ја плати неговиот колега,Логан Сарџент, кој ќе мора да го отстапи својот болид. Ова е одлука на британскиот тим.

„Со оглед на тоа што болидот на Алекс Албон не може да се поправи, а бидејќи немаме резервен автомобил, тимот донесе одлука до крајот на тркачкиот викенд Албон да биде во болидот на Логан Сарџент, кој нема да учествува во трката во Австралија“, се вели во соопштението на Вилијамс и се додава .

„Иако Логан не погреши и не е виновен, оваа одлука ја донесовме врз основа на оценката дека ова е нашата најдобра шанса да дојдеме до бодови овој викенд. Не можеме да најдеме зборови да му се заблагодариме на Логан за неговата посветеност на тимот“.

Тоа значи дека на стартот на трката во Австралија ќе има 19 болиди. Трката е закажана за в недела во 5 часот по средноевропско време.

Scroll to Top