Top Sport

Шампионско возење на Хамилтон во Абу Даби

Луис Хамилтон победнички ја заврши сезоната во која освои нова шампионска титула. Британецот во Абу Даби, на патеката „Јас Марин“ водеше од првиот до последниот круг. Неговата победа никоја не ја оспори во ниту еден момент.

dobivaj vesti na viber

Покрај Хамилтон во Абу Даби се истакна и неговиот тимски колега Валтери Ботас. Финецот стартуваше од последната позиција, а трката ја заврши на четвртото место. Трката во Абу Даби беше последна во Ф1 кариерата за Нико Хулкенберг.

Хамилтон ја забележа 84 победа во кариерата, сега има седум помалку од апсолутниот рекордер Михаел Шумахер.

Покрај Хамилтон место на подиумот освоија Макс Верстапен на Ред Бул и Шарл Леклер на Ферари

Бодови во Абу Даби освоија уште Ботас, Фетел, Албон, Перез, Норис, Квјат, Саинц.

go88 đăng ký

Tải Sunwin APK IOS 2022 mới nhất | Đánh giá cổng game SUNVN sunwin online không rút được tiền sunwin

Scroll to Top