Ракомет

Најнови вести од светот на ракометот. Македонските „владетели“ на европскиот ракомет, Лигата на шампионите, регионалните и европските случувања.

Французинките на врвот на светот (видео)

Предводени од одлучувачкиот гол на ракометарката на Вардар, Александра Лакрабер, комбиниран со одбраната на уште една „вардарка“, Амандин Лејно, Франција ја освои својата втора...

Холанѓанките го освоија бронзениот медал

Холандија ја совлада Шведска со 24:21 за да го освои бронзениот медал на Светското првенство во ракомет во Германија, откако доминираа во текот на...

Лејно ја однесе Франција во финалето на СП

Французинките ќе играат во финалето на ракометниот Мундијал во Германија, откако во драматичното финале ја победи Шведска 24:22 (11:12). Меч достоен дури и за финале...

Норвежанките преку Холандија за ново мундијалско финале

Женската ракометна репрезентација на Норвешка се пласира во финалето на 23. Светско првенство, откако во полу-финалето убедливо ја победи Холандија 32:23 (17:10). Бранителките на светската...

Норвежанките ги „прегазија“ Холанѓанките за ново финале

Норвешка ќе ја брани светската титула во ракомет, откако во првото полуфинале на СП во Германија со 32:23 ја „уништија“ Холандија. Шампионките повторно беа доминантни...

Раул Гонзалес најдобар тренер во светот

Тренерот на ракометарите на Вардар Раул Гонзалес е избран за најдобар во струката во 2017 година. Шпанецот е прогласен за најдобар во изборот на...

Раул Гонзалес го скрати списокот за ЕП во Хрватска

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Раул Гонзалес, во четвртокот го скрати списокот на играчи кои треба да се појават на подготовките на националниот...

Дарко Станиќ: Не доаѓам во Вардар

Легендарниот српски ракометен голман Дарко Станиќ, кој дел од својата кариера ја мина во Металург, нема да го наследи Арпад Штербик на голот на...

Победнички крај на 2017, Вардар славеше во Велење

Ракометарите на Вардар со победа во Велење ја завршија најуспешната година во историјата на клубот. Актуелниот европски и СЕХА шампион го победи Горење 30:24. Вардар,...

Норвежанките ја „згазија“ Русија

Норвешка и Холандија ја формираа втората полу-финална двојка на 23.Светско првенство во ракомет за жени. Првата полу-финална двојка вчера ја формираа Шведска и Франција. Бранителките...
81,907FansLike

ПОГЛЕДНИ

ПРЕПОРАЧАНО

Украинските хулигани се снимаа пред нападот на навивачите на Ливерпул (видео)

Украинските фудбалски хулигани се снимаа пред да ги нападнат навивачите на Ливерпул во Киев во четвртокот. Во видеото објавено на социјалните мрежи се гледа група...