Top Sport

Емотивна порака на Сака по промашениот пенал: Ќе победиме, љубовта секогаш победува!

Англискиот фудбалски репрезентативец Букајо Сака (19) се огласи на социјалните мрежи првпат по промашениот пенал во финалето на ЕУРО2020. Тој, како и Џејдон Санчо, односно Маркус Рашфорд не ги искористија обидите од белата точка, по што добија бројни расистички навреди.

Сака во пораката до јавноста се осврна на се што се случуваше и ги прозва Фејсбук, Инстаграм и Твитер дека не прават доволно за спречување на расистичките испади.

„Неколку дена ме немаше на социјалните мрежи за да поминам време со моето семејство и да се осврнам на неколкуте последни недели. Оваа порака нема да биде доволна да покажам колку сум благодарен на љубовта која ја добивав и чувствувам дека морам да се заблагодарам на сите кои ми даваа поддршка.

Чест е да се биде дел од англиската селекција, која може да биде пример на сите, сите членови на екипата ќе останат браќа целиот живот и благодарен сум за се што научив од секој играч. При помошта да и помогнам на екипата да дојде до првото финале по 55 години и гледајќи ја својата фамилија на трибините, знаејќи од што се се одрекоа за јас да стигнам таму каде што сум – тоа бескрајно многу ми значеше.

Немам зборови да опишам како сум разочаран од резултатот и својот пенал. Навистина верував дека ќе го освоиме ова – за вас. Жал ми е што годинава не го донесовме трофејот дома, но ви веувам дека оваа генерација ќе даде се од себе да вкуси како е да се победува.

Мојата реакција по мечот кажа се, бев многу тажен затоа што се чувствував како да сум ја изневерил целата англиска фамилија, но ви ветувам – нема да дозволам да ме скрши тој момент или негативностите кои ги почувствував неделава.
За оние кои застанаа зад мене и ми праќаа емотивни писма, за да ми посакаат се најдобро мене и на моето семејство – неизмерно сум им благодарен. Тоа е дел од фудбалот. Страст и соединување на луѓето од сите раси, полови, религии и позадини во една заедничка љубов – во фудбалот.

Друштвените мрежи Инстаграм, Твитер и Фејсбук – не сакам ниту едно дете или возрасна личност да мора да добива навредливи поруки со омраза какви што изминатава недела добивавме Маркус, Џејдон и јас. Веднаш знаев каква омраза ќе добијам и тажна е реалноста вашите моќни платформи не прават доволно да ги спречат таквите пораки.

Нема место за расизмот или за било каква омраза во фудбалот или во било кое подрачје на заедницата. Поголемиот дел од луѓето се обединија против сите тие кои испраќаат такви пораки, се ангажираа и пријавуваа коментари во полиција. Порачувам – ќе победиме. Љубовта секогаш победува„ напиша Сака.

Scroll to Top