Top Sport

Ал-Хелаифи: Во Шпанија се љубоморни бидејќи француската лига е посилна

Претседателот на Пари Сен-Жермен, Насер Ал-Хелаифи имаше брутален одговор за претседателот на шпанската Ла лига, Хавиер Тебас, кој претходно изјави дека продолжувањето на договорот на Килијан Мбапе со францускиот клуб е „навреда за фудбалот“.

dobivaj vesti na viber

Тебас посочи дека ПСЖ не ги почитува правилата за финансиски ферплеј нудејќи му огромна сума на Мбапе и покрај тоа што имаат загуби од над 700 милиони долари, нарекувајќи го клубот поголема опасност од Суперлигата. Покрај тоа, Ла лига официјално го пријави ПСЖ пред УЕФА.

„Мислам дека претседателот на француската Лига 1 треба да одговори на тоа. Можеби тоа е знак дека Лига 1 е подобра од Ла лига. Договорот со Килијан е позитивен за нас и за Лига 1. Ла лига веќе не е истата од пред три-четири години. Ние го заддржуваме најдобриот фудбалер на светот во Франција. Го имаме Мбапе, тој останува со нас, и за другото, искрено не ни е грижа“, вели Ал-Хелаифи на прес-конференција со Мбапе.

Тој исто така тврди дека финансиите не биле најважни за Мбапе.

„Парите не се најважни за Килијан Мбапе. Има уште еден клуб во Шпанија кој може да му плаќа многу повеќе од нас. Спортскиот проект беше најважен за продолжувањето на договорот“, додаде Катарецот.

go88 là gì go88 bảo trì go88 binh88

https://tai.sunwin.gg/

Scroll to Top