Top Sport

Англичаните за Ајакс во кој играат Шутало и Соса: „Кројф се врти во гробот“

Со пораз од 2:0 од Брајтон во Лига Европа, Ајакс ја продолжи серијата без победа на невидени девет натпревари, од кои шест порази. Рекордот по број на титули во Ередивизија сега е на дното, а на истото место е и во Лига Европа. Клубот потона во невиден хаос на сите нивоа, па не е чудно што целосно распаднатиот холандски гигант на светскиот фудбал настрада кај англискиот хит тим.

Прославениот тренер на Брајтон, Роберто де Зерби со ентузијазам му даде комплимент на Ајакс, но за неговата традиција, големина и важност, а не за она што го виде на теренот: „Тоа е клуб кој ја научи цела Европа како да игра фудбал. Затоа ни треба победа над таков гигант и тоа што играме фудбал онака како што не научија да играме, голема. Особено што Брајтон до неодамна беше во пониска лига“.

„Дејли мејл“ беше далеку подиректен и покритичен: „Пред 50 години Јохан Кројф водеше тим кој три пати по ред беше европски шампион, поради што светот се заљуби во Ајакс. Но овој Ајакс што го видовме во Брајтон, е бледа сенка на гореспоменатите, но и други иконски тимови на Ајакс од блиското минато, кои го направија тој клуб легендарен“.

Ајакс ги прекрши своите принципи во Брајтон. Наместо сеопфатен фудбал, гигантот играше кукавички и повлечено против европското џуџе, за кое ова беше само трет натпревар во континенталните купови. Ајакс му ја даде топката на Брајтон, се повлече и чекаше гол од контра. Не го сретнал. Кројф се врти во гробот“.

Двајца хрватски репрезентативци играа во историскиот срам на Ајакс од почеток до крај.

Ајакс, историски познат по играта базирана на посед, креација и доминација, ја имаше топката 39 проценти од времето во Брајтон во првото полувреме. Тоа е негов најмал посед во тој дел од играта од јануари 2016. Сепак, до крајот на натпреварот успеа да ги влоши бројките. Тој му дозволи на Брајтон дури 788 додавања и 65 отсто посед на топка.

Ова е најмногу што имал ривалот на Ајакс од април 2014. Двајца хрватски репрезентативци учествуваа во историскиот срам на Ајакс. Јосип Шутало и Борна Соса беа жестоко критикувани откако летово дојдоа во Амстердам. Посебно Шутало, и тоа веднаш по поразот од Брајтон.

Scroll to Top