Top Sport

Англиски медиуми: Роман Абрамович е протеран од Велика Британија

Сопственикот на Челси, рускиот милијардер Роман Абрамович, доби забран за престој во Велика Британија, обајвија англиските медиуми. Абрамович, со месеци не е виден во својот дом во Лондон, а британски извори тврдат дека никогаш нема да смее да се врати таму.

dobivaj vesti na viber

Имиграциските службеници наводно добиле инструкции да му забранат на Абрамович да се врати во својот дом во близина на палатата Кенсингтон. Вилата во Лондон, газдата на Челси ја платил 125.000.000 фунти. Специјална имиграциска единица работи на неговиот случај.

Абрамович е еден од 35-те руски олигарси кои опозицискиот лидер Алексеј Навални ги опиша како клучни поддржувачи на режимот на Владимир Путин во Русија. Абрамович станал израелски државјанин во 2018 година, тој пасош го користел во октомври минатат година кога влегол на територијата на Велика Британија.

Медиумите тврдат дека Абрамович повеќе никогаш нема да може да живее во Лондон. Според овие извори, тој неколку месеци не бил на „Стенфорд Бриџ“, бидејќи знаел што се подготвува.

Богатството на Абрамович се проценува на 8.400.000.000 фунти. Неговиот имот вклучува недвижен имот, но и серија суперјахти, од кои само една, по име Соларис, вреди 450 милиони фунти. Абрамович никогаш немал британско државјанство.

Рускиот милијардер своето богатство го стекнал со продажба на недвижен имот и имоти кои биле во сопственост на државата пред распадот на Советскиот Сојуз.

Тој го купи фудбалскиот клуб Челзи во 2003 година. Клубот тогаш беше просечен англиски премиерлигаш, а Абрамович го направи еден од најуспешните фудбалски клубови во 21 век.

cách nạp tiền go88 bằng internet banking mẹo chơi go88 mã giao dịch go88

https://tai.sunwin.gg/

Scroll to Top