Артур блесна на дебито, Барса на пенали подобра од Тотенхем (видео)

Тотенхем се врати од 2:0 негатива за да примора пенал-серија со Барселона, која на крајот победи по одлучувачкиот гол на новото засилување Малком.

Дебитантот Артур постигна фантастичен гол, а неговиот бразилски сонародник Малком го постигна одлучувачкиот пенал откако Каталонците пропуштија водство од 2:0, за 5:3 победа на пенали.

Мунир ел Хадади и Артур им донесоа на шпанските шампиони одлично водство на полувреме од 2:0 во Пасадена, Калифорнија. 21-годишниот Артур постигна фантастичен гол по пристигнувањето од Гремио за 40 милиони евра по половина час игра, откако прво Мунир постигна гол по 15 минути игра.

Тотенхем доминираа во второто полувреме и постигнаа два гола во две минути преку Сон Хеунг-Мин и замената Жорж-Кевин Н’Куду. Барселона, сепак, беше подобра во пенал-серијата. Во првиот меч од пред-сезоната за Барса, во составот ги немаше Лео Меси, Луис Суарез, Филипе Кутињо, Усман Дембеле и Жерард Пике, по што шанса добија Нелсон Семедо, Андре Гомеш, Јеспер Силесен и дебитантите Артур и Клемен Ленгле.