ЛЕ: Аталанта броеше до осум на „Кошево“, Нидеркорн специјалист за ЛЕ! (видео)

Фановите на Сараево очекуваа вистински фудбалски празник на „Асим Ферхатовиќ-Хасе“ пречекувајќи го италијанскиот прволигаш Аталанта по солидните 2:2 во Реџо Емилија, но им се случи вистинска катастрофа, губејќи со 8:0 во реваншот од второто квалификациско коло во Лига Европа.

„Бордо“ момците беа разбиени во првите половина час – уште во петтата минута примија гол преку Паломино, по што Папу Гомез зголеми на 2:0 во 15. минута, Масиело на 3:0 само три минути подоцна. Капитенот Гомез уште еднаш погоди во 28. минута за да ја најави катастрофата. Мерсудин Ахметовиќ си постигна автогол за катастрофални 0:5 по 45 минути игра. Во второто полувреме, свое шоу имаше Муса Бероу, кој постигна хет-трик за највисок пораз во историјата на еден клуб од БиХ во натпреварите во Европа.

Прогрес Нидеркорн, клубот кој минатата сезона по лошо го паметеше Глазгов Ренџерс по елиминацијата во ЛЕ, пак, повторно успеа да земе „скалп“ на посилен и пореномиран клуб. Клубот од Луксембург го победи унгарскиот Хонвед со 2:0 за да ја надополни негативата од 0:1 од првиот меч за да го чека противникот од подобриот од дуелот меѓу рускиот Уфа и словенечкиот Домжале.

Линколн (Гиб) – ТНС (Вел) 1:1, прв натпревар 1:2, вкупно 2:3

Мариупол (Укр) – Ѓургарден (Шве) 2:1 по продолженија, прв натпревар 1:1, вкупно 3:2

Нидеркорн (Лук) – Хонвед (Унг) 2:0, прв натпревар 0:1, вкупно 2:1

Спарта Прага (Чеш) – Спартак Суботица (Срб) 2:1, прв натпревар 0:2, вкупно 2:3

Вадуц (Лих) – Жалгирис (Лит) 1:1, прв натпревар 0:1, вкупно 1:2

Атромитос (Грц) – Брест (Блр) 1:1, прв натпревар 3:4, вкупно 4:5

Слован Братислава (Свк) – Балзан (Мал) 3:1, прв натпревар 1:2, вкупно 4:3

Астерас Т. (Грц) – Хибернијан (Шко) 1:1, прв натпревар 2:3, вкупно 3:4

Бешикташ (Тур) – Б36 Торсхавн (Фар) 6:0, прв натпревар 2:0, вкупно 8:0

Копенхаген (Дан) – Стјарнанд (Исл) 5:0, прв натпревар 2:0, вкупно 7:0