Баерн во последниот пола час ја торпедираше Херта (видео)

Херта Берлин успеа да ги намачи германските шампиони Баерн Минхен во првите 45 минути, но на крајот тимот на Јирген Клинсман не можеше против „баварската машина“ и загуби со 0:4 на „Олимпискиот стадион“.

„Старата дама“ го пречека Баерн по низа од четири меча без пораз и изгледаше тесно во првото полувреме, пред Томас Милер во 60-тата минута да постигне гол по асистенција на Иван Перишиќ. Во 73. минута, Роберт Левандовски од пенал зголеми на 2:0, за само две минути подоцна Тијаго Алкантара да го реши победникот за 3:0. Перишиќ добриот меч го заврши со гол во 84. минута за победа на тимот на Ханс-Дитер Флик.

Баерн сега се втори на табелата со 36 поени, четири помалку од лидерите РБ Лајпциг, додека Херта се на 14. место на табелата со 19 поени.