Балотели сакаше да замине од теренот откако добиваше расистички навреди (видео)

Напаѓачот на Бреша, Марио Балотели се закани дека ќе си замине од теренот откако доби расистички навреди од навивачите на Верона при 2:1 поразот попладнево, шутирајќи ја топката во публиката.

На „Бентегоди“ во текот на второто полувреме, Балотели едноставно не можеше да изддржи и сакаше да си замине од теренот, додека неговите играчи и противничките играчи се обидуваа да го смират.

Судијата, според протоколот во Италија го прекина мечот, а преку разгласот се објави дека ако има наредни расистички навреди, мечот ќе биде откажан. Верона на крајот стигна до 2:1 победа, а самиот Балотели во 85. минута го постигна единствениот гол за Бреша.

Ова доаѓа откако во саботата судијата го прекина мечот Рома-Наполи (2:1), откако навивачите на Рома ги навредуваа наполитанците.