Барди стрелец, Македонија води (0:1) против Гибралтар на полувреме

Топспорт во Гибралтар,
Никола Ѓуровски

Фудбалската репрезентација на Македонија води (0:1) на гостински терен против Гибралтар на гости, во вториот натпревар од Лигата на нации. Стрелец на голот беше капитенот Енис Барди во 21.минута од мечот.

Нашиот националелн тим имаше доминација, а во осмата минута Милан Ристовски со удар од 14 метри ја погоди гредата од голот на Гибралтар.

Десет минути одлична шанса имаше и Гибралтар. Висар Муслиу направи грешка, сакаше да ја врати топката назад кон голманот Дени Илиев, а го проигра Валарино. Сепак, тој не успеа да погоди од изгледна позиција.

Македонија поведе со голот на Енис Барди во 21.минута. По корнерот од левата страна, Барди се одлучи на шут од 12 метри го совлада голманот на Гибралтар.

Во 40.минута, Стефан Спировски упати силен удар од далечина, но домашниот голман одбрани.

ГИБРАЛТАР – МАКЕДОНИЈА 0:1 (0:1)
Стадион „Викторија“ во Гибралтар. Гледачи: 1.500. Судија: Алан Дуро (Луксембург). Стрелци: Барди 21′ (Македонија).

ГИБРАЛТАР: Колеинг, Џоли, Вајсман, Брито, Торилја, Лопес, Анесли, Оливеро, Вокер, Валарино, Стич.

МАКЕДОНИЈА: Илиев, Тодороски, Муслиу, Серафимов, Алиоски, Барди, Спировски, Николов, Елмас, Трајковски, М. Ристовски.