Top Sport

Барселона поради Меси ќе повлече очајнички потег

Шпекулациите дека Лионел Меси би можел да ја напушти Барселона челниците на каталонскиот гигант ги разбрале сериозно. Не сакале да ризикуваат поради што во клубот повторно започнале да размислуваат за трансферот на Нејмар.

Барселона не блеска сезонава, тренерот Ернесто Валверде доби отказ, но но барем засега проблемите не успева да ги реши ниту неговиот наследник Кике Сетиен.

Покрај тоа земјотрес во клубот предизвика препукувањето на социјалните мрежи помеѓи Меси и спортскиот директор Ерик Абидал.

Во тој момент медиумите започнаа да шпекулираат дека Меси по завршувањето на сезоната ќе ја искористи клаузулата што ја имал во договорот, а која му овозможувала да ја напушти Барселона без обесштетување.

„Ел Конфиденсиал“ пишува дека претседателот на Барселона Џозеп Марија Бартомеу по секоја цена ќе го врател Нејмар во летниот преоден рок.

„Во Барселона се плашат од Меси, тие сакаат тој да разбере дека нивните амбиции насочени кон Лигата на шампионите се сериозни и дека нема потреба да размислува за заминување“, пишува весникот.

Барселона минатото лето се обидуваше да го врати Нејмар меѓутоа преговорите со ПСЖ завршија неуспешно.

Scroll to Top