Top Sport

Бартомеу: Барселона сака да продолжи во Ла лига

По состанокот на советот на членовите на Барселона во саботата, претседателот на каталонскиот тим, Жозеп Марија Бартомеу јасно посочи дека неговиот тим има план да остане да игра во Ла лига и покрај комплексната политичка ситуација.

„Клубот ги осудува апсењата во септември и го цени потегот како антидемократски. На 1 октомври решивме да играме без публика поради ситуацијата. Никој не може да се сомнева на посветеноста на Барса кон каталонското општество. Ќе побараме дијалог и почит, ’Камп Ноу’ секогаш ќе биде место за слобода на изразување, но нема да дозволиме да бидеме искористени“, објасни Бартомеу.

Тој посочи дека Барселона во основа во прв план е фудбалски клуб.

„Нема да ризикуваме со нашето учество во натпреварувањата. Затоа ќе продолжиме да играме во лигата и ќе ги развиваме односите со сите шпански клубови“, додаде Бартомеу.

Scroll to Top