Баварците ги вратија Фрајбург во реалноста

Баерн Минхен стигна до убедлива 5:0 победа над Фрајбург, за да го вратат второпласираниот тим на табелата во реалноста по одличниот старт на сезоната и да најават дека ќе се обидат да не дозволат шампионската серија да сопре оваа година.

По променливата игра на стартот на сезонта, Баерн пред мечот беа само трети со само една победа во последните пет меча, но овојпат на „Алијанц арената“ настрадаа гостите.

Серж Гнабри го отвори резултатот по само 13 минути игра, за Ерик-Максим Чупо-Мотинг да го удвои водството во 33. минута. Баерн потоа ги „нокаутираше“ гостите во три минути на стартот на второто – Чупо-Мотинг му асистираше на Лирој Сане во 53. минута, пред и Садио Мане да се запише во листата на стрелците во 56. минута со мајсторски гол. Во 80. минута, Марсел Забицер постигна уште еден гол за потврдување на „петардата“.

Со победата, Баерн сега се на второто место со 19 поени, четири зад изненадувачкиот лидер Унион Берлин, а Фрајбург сега се трети со поен помалку.