Top Sport

Бреретон Дијаз ќе игра за Чиле кога ќе научи шпански

Селекторот на Чиле, Рикардо Карека, не го повика Бен Бреретон Дијаз за пријателските натпревари со Албанија и Франција (22 и 26 март). Дијаз ќе добие повик во националниот тим кога ќе научи шпански.

Напаѓачот на Шефилд јунајтед на позајмица од Виљареал е роден во Стоук, неговата мајка е од Чиле. За репрезентацијата на Чиле игра од 2021 година, веќе има 27 настапи, но тоа очигледно му помогна да добие повик од новиот селектор.
.
Гарека кога беше промовиран во нов селектор на Чиле и постави одредени критериуми.

„Би сакал да научи шпански, мислам дека тоа е важно. Тој беше поканет на Копа Америка пред две години, имаше доволно време да го научи јазикот. Тоа е нешто што лично му го кажав, мислам дека е неопходно за комуникација: со соиграчите. со мене, стручниот штаб, луѓето и новинарите“, рече Гарека.

Непознавањето на шпанскиот јазик наводно не е единствената причина за отсуството на Бреретон Дијаз, туку фактот што Гарека сакал да испроба некои други играчи.

Scroll to Top