Top Sport

Брих ја заврши интернационалната кариера

Германскиот судија Феликс Брих реши да ја заврши интернационалната кариера. Брих отсега ќе суди само во Бундес лигата.

dobivaj vesti na viber

Ќе остане запишано дека полу-финалето Италија-Шпанија на Европското првенство е неговиот последен и интернационален меч.

Германецот е еден од најконтроверзните судии, а ќе се памети по одлуката да го признае голот на Баер Леверкузен иако топката во голот влезе од надворешна страна.

Во кариерата судел две финалиња, во 2014 година во Лига Европа и во 2017 година во Лигата на шампионите.

Голем е бројот на оние кои сметаат дека е еден од најдобрите судии во изминатата деценија.

Scroll to Top