Top Sport

Да се биде, или не – Лестер со шут-карта за Шекспир

Лестер сити го отпуштија менаџерот Крег Шекспир само четири месеци откако тој стана постојан менаџер на поранешниот англиски шампион.

53-годишниот Англичанец е отпуштен откако Лестер одиграа 1:1 со Вест Бромвич Албион во понеделникот, со што шампионите од 2016 година останаа на 18. место во Премиерлигата со само една победа во 10 лигашки мечеви.

Шекспир во јуни го замени Клаудио Раниери, италијанскиот тренер кој го донесе историскиот тим на тимот, потпишувајќи тригодишен договор откако ги спаси Лестер од испаѓање. Со Шекспир тимот стигна и до четврт-финалето на Лигата на шампиони.

Scroll to Top