Top Sport

Дани Алвеш ќе стане најстариот капитен на Бразил на едно СП

Ветеранот Дани Алвеш утре ќе стане најстариот капитен во историјата на Бразил на едно Светско првенство, откако селекторот Тите, откако контроверзно го вклучи 39-годишниот бек на УНАМ Пумас во составот, наводно само поради тоа што е близок пријател на Нејмар.

dobivaj vesti na viber

Алвеш, кој се опорави од повредата за свое трето Светско првенство, ја доби честа од Тите да ја носи капитенската лента на мечот со Камерун, каде што ако избегнат пораз ќе го осигураат првото мсто во групата Г по победите над Швајцарија и Србија.

„За мене е многу голема работа што го носам бразилскиот дрес и горд сум на сите успеси. Со бразилската репрезентација сум со години и среќен сум што можам да го завршам овој циклус со настап на Светско првенство. Во овие 16 години го давав мојот максимум, а секогаш сум мислел дека животот ги наградува тие кои го прават тоа што го сакаат“, изјави Алвеш.

Тите, кој се очекува да ги избере Данило или Едер Милитао на оваа позиција во нокаут-фазата, вели дека уште не е фокусиран на осминафиналето, каде што потенцијални противници им се Гана, Португалија или Јужна Кореја.

„Имаме 26 одлични фудбалери и немаме време да се фокусираме на тоа што доаѓа понатаму. Зафатени сме со работа, подготовки. Имам време само за вечера со моето семејство и потоа работата продолжува. Имаме јасна цел – тоа е следниот меч. Во двата меча играа 19 фудбалери, така што кај мене нема стартери или резервисти. Сите се бразилски фудбалери“, вели Тите.

Scroll to Top