Top Sport

Давид Луиз доби судски случај за рекламата која го опишуваше како аматер

Фудбалерот на Арсенал, Давид Луиз го добил судскиот случај против бразилска градежна компанија која користеше фотографија од него во солзи по 7:1 поразот од Германија на СП во 2014.

Во можеби најлегендарниот меч во историјата на Светските првенства, Бразил дома загуби со 1:7 од подоцнежниот шампион Германија и компанијата „Вимејк конструктоес“ ја искористи фотографијата на Луиз во солзи со зборовите: „Кога ќе ангажираш аматери да се грижат за соништата на твоето семејство, речиси сигурно губиш со 7:1“.

Адвокатите на Луиз успеале да докажат дека се работи за сензационалистичка реклама во која се навредува Луиз, и тој добил отштета од 5.800 долари.

Scroll to Top