Фудбалската асоцијација (ФА) потврди дека го истражува случајот со контроверзното видео на ѕвездата на Тотенхем, Деле Али, во кое тој се потсмева со еден Азиец поради коронавирусот, и најверојатно ќе добие суспензија за невнимателното видео.

Во видеото 23-годишниот Али прво со маска на лицето го снима Азиецот, а потоа бргу покажува на фотографија на течен сапун: „Овој вирус ќе треба да биде побрз од тоа да ме фати“, напиша Али.

Дека ситуацијата е сериозна, Али сфати подоцна и потоа објави извинување преку кинеската социјална мрежа „Веибо“: „Сакам да се извинам за видеото кое го поставив на ’Снепчет’. Тоа не беше смешно. Го сфатив тоа веднаш и го симнав. Знам дека го разочарав клубот и не сакам луѓето да имаат таков впечаток за мене. Тоа не беше тема за шега“, вели Али.