Top Sport

Дибала се збогуваше со навивачите на Јуве: Мислев ќе бидеме заедно многу години

Пауло Дибала признава дека мислел дека ќе остане во Јувентус „уште многу години“, пред последниот домашен меч со клубот од Торино.

dobivaj vesti na viber

Аргентинецот го напушта клубот по седум години по истекот на договорот на 1 јули, и иако уште не е јасно каде ќе ја продолжи кариерата, тој се збогуваше со навивачите на клубот преку социјалните мрежи.

„Тешко е да се најдат вистинските зборови во ваков момент. Имавме заеднички години и многу емоции, мислев дека ќе останаме заедно, но судбината не однесе на поинакви патишта. Никогаш нема да го заборавам тоа што ми го дадовте, секој меч, секој гол. Пораснав и научив со вас, го живеев сонот. Ова беа магични 7 години со 12 трофеи и 115 гола, кои никој не може да ни одземе. Благодарност до сите кои беа со мене овие години, од првиот до послениот, од фановите до сите во клубот, до соиграчите и тренерите, директорите и сите вработени. Да се носи овој важен дрес заедно со капитенската лента беше еден од најгордите моменти во мојот живот, нешто што еден ден ќе го раскажувам на моите деца и внуци. Утре ќе го имаме последниот дрес во овој дрес, и ќе биде тешко да се збогуваме“, пишува Дибала, кој пристигна во Торино од Палермо во 2015 и беше дел од пет шампионски сезони со Јувентус.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paulo Dybala (@paulodybala)

Scroll to Top