Домаќините Камерун засега најубедливи на Африканскиот куп на нации

Камерун останува најимпресивната репрезентација на Африканскиот куп на нации досега, откако домаќините ја забележија својата втора победа на континенталниот шампионат, овојпат со убедливи 4:1 над Етиопија.

Аутсајдерите Етиопија дојдоа во изненадувачко водство во четвртата минута преку Дава Хотеса, но Камерунците се вратија и веднаш израмнија, само четири минути подоцна напаѓачот на Лион, Карл Токо Екамби израмни на 1:1. Во второто полувреме, Камерун доминираше – Винсен Абубукар во 53. и 55. минута го комплетираше пресвртот, пред Токо Екамби да го уфрли својот втор гол во 67. минута.

Камерунците сега имаат 6 поени и гарантиран пласман во наредната фаза на АФЦОН во групата А каде што уште се Буркина Фасо и Зеленортските Острови.