Драмата на „Луј Втори“ заврши со пенал-победа за Баер Леверкузен на Чаби Алонсо

Најдраматичната пресметка во Лига Европа во четврток се случи на „Луј Втори“ во Монако, каде што по неколку пресврти, поништен гол во финишот на мечот, Баер Леверкузен слави пласман по победата на пенали.

Флоријан Вирц донесе предност за „фармацевтите“ по 13 минути игра, но Монако израмни со гол од пенал на Висам Бен Једер во 19. минута. Езекиел Паласиос пак донесе водство за гостите само две минути подоцна, за Амин Адли во 58. минута да зголеми на 1:3, пред Брил Емболо да осигура продолженија во 83. минута од мечот.

Во 93. минута од мечот, Диоп сметаше дека донел израмнување за Монако и 3:3, што ќе значеше пласман, но ВАР го поништи голот бидејќи топката беше илезена од теренот пред голот на Монако. Во продолженијата, немаше вакви драми, по што пенал-серијата, само Елиот Матазо го утна пеналот за „фармацевтите“ да слават пласман.