Top Sport

Два натпревари суспензија за Чави

Тренерот на Барселона, Чави Ернандез нама да го води својот тим на наредните два натпревари, поради црвениот картон што го доби на дербито со Атлетико Мадрид.

Иако се шпекулираше дека Чави може да добие казна од три натпревари, дисциплинската комисија на Ла Лига одлучи да го казни со два натпревари.

Чави сезонава веќе заработи еден црвен картон, поради што казната сега му е зголемена на два натпревари.

Тоа значи дека Барселона ќе биде без Чави против Лас Палмас на домашен терен и на гости кај Кадиз. За него е најважно што ќе биде на клупата на 21 април, кога Барселона ќе му гостува на Реал.

Во отсуство на Чави, на клупата повторно ќе биде неговиот брат Оскар.

Scroll to Top