Top Sport

Дзјуба: Историјата ќе суди, јас сум за Путин

Артем Дзјуба, капитенот на руската фудбалска репрезентација, јавно му изрази поддршка на претседателот Владимир Путин.

„Историјата ќе суди за се. Сега сум целосно за претседателот Путин, не кријам и зборувам директно. Јас сум за мојата земја. Таков сум и ќе бидам со мојата земја до крајот на животот. До крај ќе верувам дека сме за праведна кауза“, изјави Џуба.

Дзјуба моментално настапува за Локомотив Москва, а изјави дека сега не би одел во странство.

„Зошто да заминам? Поради целата ситуација, поради радикалниот однос кон нас. Мислам дека тоа не е убаво. Ги тргнаа маските и го покажаа својот став. Ако се однесувате така со нас, тогаш не ни требате. Всушност, не можам да ги поднесам . Верувам во мојата земја, јас сум патриот и ја сакам“, изјави Дзјуба за руските медиуми.

Покрај за Локомотив, тој играше за Спартак Москва, Том Томск, Ростов, Зенит, Арсенал од Тула и Адана Демирспор.

Scroll to Top