Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и официјално ги прогласи најдобрите во македонскиот фудбал во сезоната 2018/19, доделувајќи ги наградите на гала-церемонија во Македонскиот народен театар.

Новата ѕвезда на Наполи, Елиф Елмас, кој во текот на викендот донесе прва победа на новиот тренер Џенаро Гатузо, е прогласен за најдобар репрезент на македонскиот фудбал во странство, откако во текот на летово го направи трансферот од Фенербахче.

За најдобар фудбалер во македонскиот шампионат е прогласен Висар Муслиу, кој со Шкендија ја освои титулата, додека најдобар тренер е Југослав Тренчовски од Академија Пандев.

НАЈДОБРИТЕ ВО МАК-ФУДБАЛОТ ВО 2018/19

Најдобар репрезент во странство: Елиф Елмас (Наполи)

Најдобар фудбалер во ПМФЛ: Висар Муслиу (Шкендија)

Најдобар тренер: Југослав Тренчовски (Академија Пандев)

Најдобар стрелец: Влатко Стојановски (Ренова)

Најдобар судија: Марјан Гоцевски

Награда за фер-плеј: Академија Пандев

Фер-плеј – екипа: Академија Пандев

Најдобар стрелец во женска конкуренција: Ели Јаковска (Истатов)

Најдобра фудбалерка: Ленче Андреевска (Драгон)

Најдобар тренер (жени): Илија Мандаров (Драгон)

Најдобар млад фудбалер: Џемал Ибиши (Вардар)

Награда за репрезентација: У-19 за пласман во елитни квалификации

Награда за афирмација во мак-фудбалот: Стефан Ристовски (Спортинг)

Најдобар играч – футсал: Таулант Исмаили (Шкупи)

Признанија за посебен придонес: Албрим Ќира (Струга) и Кочо Анѓушев (Борец)

Награда за животно дело: Атанас Костовски

Награда за постхумно дело: Слободан Вујчиќ – Брацо

Фото: ФФМ