Ериксен се врати со голчиште на „Паркен“, Данска ја декласираше Србија

Враќањето на фудбалот од соништата продолжува за Кристијан Ериксен, откако неговото враќање на стадионот каде што минатото лето доживеа срцев напад и беше клинички мртов, го одбележа не само со носење на капитенската лента, туку и со прекрасен гол со кој ја запечати фантастичната 3:0 победа на Данците над Србија во пријателски меч.

Ериксен колабираше на првиот меч од ЕУРО 2020 против Финска минатото лето, по што му беше вграден ИЦД минијатурен дефибрилатор и мораше да си замине од Интер поради правилата на италијанската лига. Но, во јануари тој го направи камбекот на фудбалот со шестмесечен договор со премиерлигашот Брентфорд, пред да се врати и во данската репрезентација при 4:2 поразот од Холандија во Амстердам.

Сепак, емотивното враќање на „Паркен“ беше навистина посебно, бидејќи тој ја доби честа да ја носи капитенската лента. Данците дојдоа во водство преку Јоаким Меле уште во 15. минута, пред во 53. минута Јеспер Линдстром да зголеми на 2:0. Најубавиот момент дојде во 57. минута, кога Ериксен постигна одличен гол од работ на шестнаесетникот.