Top Sport

Ернан Креспо има нова работа

Ернан Креспо, има нова работа. 48-годишникот е промовиран во нов тренер на Ал Аин, клуб од Обединетите Арапски Емирати.

Во текот на октомври Креспо остана без работа во катарскиот Ал Духаил, а сега го презеде Ал Аин каде го наследи Холанѓанецот Алфред Шројдер, поранешниот тренер на Хофенхајм, Клуб Бриж и Ајакс, кој треба да стане нов тренер на Ал Итихад, клуб во кој ѕвезди се Французите Карим Бензема и Н’Голо Канте.

Тренерската кариера на Креспо е далеку под нивото на неговата кариера како играч кога беше ѕвезда каде и да играше, од Ривер Плата, Парма, Лацио и Интер до Челзи и Милан.

За аргентинската репрезентација одигра 64 натпревари и постигна 35 голови.

Почна да работи како тренер во Парма, клубот каде ја заврши кариерата, а потоа работеше во Модена, па ја напушти Европа за да работи во аргентинските клубови Банфилд и Дефенса Јустиција, бразилскиот Сао Паоло и Ал Духаил.

Scroll to Top